коприни

Пускам темата по молба на Румен от Перник и понеже се чудих дали да е отделна тема, в крайна сметка реших да е, но с по-унифицирано заглавие и с идеята в развитие да обсъждаме различни коприни.

Но сега конкретно!
На последния муховръз Румен показа едно превързано Шимано, на което ползвал унгарска коприна Seta Reale.
Смолата не беше попила добре в коприната, бяха се появили странни ивици, все едно в светлия конец има вкарана черна нишка и полупрозрачният ефек с прозиране на крачето на водача въобще не се беше получил.
Пробната навивка, която Венци направи, след намокряне даде същия резултат.

По-късно Румен ми даде две макарички за проба и ето резултата от охрата
https://lh3.googleusercontent.com/-NTb6 ... G_8585.JPG[/image]
https://lh4.googleusercontent.com/-zKnm ... G_8591.JPG[/image]
https://lh4.googleusercontent.com/-V-C8 ... G_8590.JPG[/image]
Сега, идеята не е да гледаме качеството на заливката и това колко газирана е "смолата", а как изглежда коприната след заливането.
Та, със Лайт формулата на ФК и разреждане с ацетон, коприната пропи и цвета стана доста хомогенен.
Не претендирам да съм станал експерт , но ще си позволя да се опитам да направя сравнение с коприните на Fish Hawk и Gossamer, които ползвах за Некст-а.
Предимства - за двете навивки, не пусна никакви власинки; стори ми се че смолата сякаш много по лесно се нанася и заливката се разлива много лесно и бързо при въртенето; макар диаметъра да е видимо по-големичик, при навиване се посплесква.
Недостатъци - много по-трудно се компактира и при навиването различни участъци се разплескват неравномерно; трудно пропива смола, даже и на доста хлабаво навити участъци, а на силно натегнатите е още осезаемо, т.е. много е "чувствителна" към равномерността и силата на опъна; трябва да се внимава с опъването, защото е по-слаба от Gossamer-a, да не говорим от Fish Hawk-a.

Имахме съмнения че коприната е промазана с нещо, но явно не е това причината.
Лявата заливка на първата снимка е с конец, почистен с ацетон, а дясната директно от макаричката.
Разлика няма.

Пусто не се усетих да я врътна на някой водач, но прозирането на крачето със сигурност ще се получи.
Въобще, като цяло се получи, но си иска много по-голямо внимание с опъна и ми се струва че с неразредена смола ще е доста по-трудно и може би невъзможно.
Изображение
Always remember ....
.... a bad day fishing is still better than a good day at work ....

Re: коприни

Хубава тема, Ачо, ще е полезна да се вдигне енигмата над пусти коприни :D

По отношение на коментираната Seta Reale коприна, знам че невероятното бяло кабуто на Кънчо от Търново го е вързвал с такива конци - изглеждаше превъзходно.
Той Румен отдавна ми каза за тези конци, дори имаше и поръчка на точно искан цвят които правят от фирмата ако нямат наличности. Фирменият им офис е близо до мен, има ги и в два други магазина, ама кой го мързи да иде да вземе поне за проба ...
Пробите с ацетона ми стават все по- интересни, и въпреки консерватизма си, ще те питам конкретно съвсем подробно ако почна нов проект.
Опитните заливки изглеждат съмсем добре, може да му хванеш цаката на този конец, щото първо го има у нас, а и цената му е съвсем достъпна.
Ето го сайта - две дебелини , таблица със цветовете и т.н.
http://www.coatsbulgaria.bg/Products/Se ... +Reale.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
memento mori ...
--------------------------------
Изображение
Изображение

Здравейте и от мен! :)
Имам въпрос:Има ли някой,който има над 50 риболова с мухарка вързана с разредена с ацетон смола?И ако има такъв колега ,нека сподели как са заливките,има ли пукнатини или...?
Веско

Веско, ако можеш да чакаш до края на сезона, тогава ще мога да дам мнение :)
Въпреки че притесненията ми по отношение на ацетона са малко в по-друга посока, но няма да бързам да коментирам докато не ми се потвърдят или отхвърлят.

Поздрави!
Изображение
Always remember ....
.... a bad day fishing is still better than a good day at work ....