Легендарния Адамс

Тази знакова муха ,във варианта "yellow but", бе виновника за много хванати риби през изминаия сезон.
Ето как я вързвам, на куки от 16 до 12 номер.

Материали:
• кука : Seimuro №12
• конец : Danville 8/0 Flymaster black
• опашка: власинки от перо от Coq de Leon
• тяло: дъбинг Hends Muskrat цвят Dark Dun
• нot spot: Hareline Dubbin жълт цвят
• крила: две перца от скалп на петел цвят гризли
• хакъл: Whiting Farms Hebert Rooster Cape Pro Grade – две пера цвят brown и grizzly

След фиксиране на власинките за опашката с жълтия дъбинг оформям края на тялото и продължавам оформянето му напред с тъмен дъбинг.
Изображение
Изображение
Изображение
Фиксирам на една трета от дължината на куката двете гризли перца за крила като дължината им оставям да е малко по-къса от тялото на мухата
Изображение
Прегъвам крилата назад и ги захващам върху тялото леко с две витки за да изрежа излишните власинки от перата.
Изображение
Изображение
Фиксирам крилата да стоят във V образно положение и с наклон леко напред.
Изображение
Монтирам двете генетични пера за хакъла като краищата им фиксирам между крилата, капвам малко лак.
Изображение
Изображение
Изображение
Накрая навивам хакъла като следя витките да се редуват от двата цвята, оформям главичката с няколко витки конец и я лакирам.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
--------

Ето една хубава статия за историята на тази знакова муха и развитието и към наши дни.

Приятно четене :)
memento mori ...
--------------------------------
Изображение
Изображение

Re: Легендарния Адамс

Вах, жива да не бях! :D
"Пуста чешка книга, що светли умове обърка и бастиса" :D
Регионален Бог FOREVER
Мухарски клуб "Джизъс"
Един призрак броди из българското мухарство - призракът на рилийза...
Първи и най-добър мухар в Габровска селищна система

Баси колко лесно изглежда на снимките,а колко трудно на менгемето.Док ама и ти ползваш едни склапове.....
Тази муха ми поддържа няколко основни техники при вързването, а и е една от любимите ми като седна зад менгемето. Плува великолепно, рибките също я харесват, какво повече да иска човек :)

Скалповете дето ползвам са от най-евтините Hebert Miner Hackle .. Оопс, верно че генетиката беше май ерес някаква :lol: :lol: :lol:
memento mori ...
Изображение
Изображение

Ей, Доки, чак сега отделих време да прочета историята на адамса, която беше постнал.
То и там драми, кой измислил, кой модифицирал и т.н.

Аз сега разбирам що и у нас някои толкова отделят толкова внимание и нерви на това :)
Иначе, всеки може да каже "аз съм първият" и ако не веднага, то след години да се превърне в истина.
Или поне да се всее смут ...

Аз затова, сега таи тема и адамсчето с ЦДЦ пъфчетата за крила го сейвам на три сървъра и пет хард носителя, та ако се наложи като модификация да се тупам в гърдите като креатор :)
Клеймове се приемат до 12:00 на 13-2-2012 :) ;)

Цитат от друга тема, но за да поподредим нещата, ще се изкажа тук:
Ще видиш, Ачо, колко емоции ще имаш с тези мухи, особено с адамса, не случайно е една от всепризнатите мухи в света на всички времена :)

Две думи за адамса, според оригиналната американска муха която си пазя от две години някъде, освен подчертано гъстия хакъл ми прави впечатление че крилата са дълги почти колкото дължината на радиуса на хакъла, също и двете крилца стоят почти вертикално и близо едно до друго. Правил съм опити и с по-дълги крица, и с къси...разлика в кълването няма, освен че с по-дългите крила при по-далечно замятане мухата много повече усуква типета.
Аз ги вързвам с не толкова гъст хакъл(по две-три витки от цвят) и правя малко по-гъста опашка щото мухата да се подпре устойчиво на нея , хакъла и типета. Дори и с по-рехав хакъл, когато се смаже, мухата плува идеално и в бързо течение и стои много добре на водата.
Ситуации всякакви - трябва си и с гъст и с рехав хакъл.
Ефектът от много гъстия и богат хакъл е че държи голяма част от тялото над водния филм.
За това помага и ако власинките на едното перо са насочени напред, а на другото назад.
По този начин си мисля, че се имитира и момента на излитане и отделяне на мухата от повърхността. Дали е така и дали заради това - не знам, но определено такава муха в някои случаи действа добре при капризни (оглеждащи) риби.
Мисля си дори и че при търсене на този ефект, опашка от кок де лион, повдигната на 45 градуса към оста на куката ще оптимизира "стойката" и устойчивостта на мухата. Ще се експеримента, няма как :)
Изображение
Always remember ....
.... a bad day fishing is still better than a good day at work ....

Ачо, аз съм написал единствено мои наблюдения, никой не ангажирам с мнението си!

Не знам какво имитра адамса, по-скоро мисля, че е сборен модел на всякакви тъмни майски мухи, въпросът е да се уцели момента и размера. Колкото до хакъла - вързваш с три различни гъстоти и пробваш, и пак нищо не значи щото еднакъв момент на реката няма дори час с час. Но има значение вида и качеството на перото за хакъла - определено.

И едно е доказано, ако не вряваш в него, резултатността на кълвиното спада рЕзко :D :D

Поздрав!
memento mori ...
Изображение
Изображение

Ачо, аз съм написал единствено мои наблюдения, никой не ангажирам с мнението си!
Я тоже!!!
... И едно е доказано, ако не вряваш в него, резултатността на кълвиното спада рЕзко :D :D

Поздрав!
Е това е най-голямата истина :)
Изображение
Always remember ....
.... a bad day fishing is still better than a good day at work ....