Re: Светлина в тунела

Добре е че пускаш това инфо Стояне, равносметката е ясна - по-малко зарибяване , даже никакво на места с много храна , където дивата риба може живее добре, в комбина с фани и пусни дават правилната формула от която следва качествен мухарски риболов .

Поздрав
Алекс

Би ли споделил от кое списание е копието, на мен ще ми е много интересно да прочета и останалата част от статията :)
И на мен би ми било интересно да прочета повече.

Поздрави!

Ицо.
La Sociedad International de Schwarzfischers

“We would fish by any means possible and catch trout for art and science regardless of the regulations.” Химн

Интересен е материала предоставен от Стоян. И на мен ми се иска да хвърля едно око на цялата статия макар, че инглиша ми куца малко. И малко ме плаши графата "Fish per rod". Започва да намалява, а аз и без туй нещо не ги ловя много :( .

едит: А и ако може за нащите условия да се измисли подходящ модел за поддържане и развитие на популацията на рибата и храната ще е перфектно.
The grass was greener, The light was brighter, The taste was sweeter, The nights of wonder, With friends surrounded, The dawn mist glowing, The water flowing, The endless river. Forever and ever.

Скоро ще ви преведа един много интересен отговор на въпрос на читател на френското списание Peche Mouche в което става дума именно за такива ми ти работи!!

Поздрави!

Ицо.
La Sociedad International de Schwarzfischers

“We would fish by any means possible and catch trout for art and science regardless of the regulations.” Химн

stflyfisher
Според не потвърдена информация, чух че ИАРА се е заела да изледва и запише в база данни генофонда на нашата дива балканка от цялата страна.
Уау! Би било смело начинание от тяхна страна, което би въвлекло и други институции - биологическия на СУ най-вече, но, защо ли съм скептично настроен обаче.... може би от... ВСИЧКО!

Ице, защо този скептицизъм?
Който продължава в пoста и на Алекс. Малко ми е чудно.
Колкото до факултетските прояви и нАучната дейност има доста неща и публикации, които са достъпни за всеки желаещ.
Няколко то тях:
Янков Й. Динамика на популациите на речна пъстърва( Salmo Truta Fario L.) в основните пъстървови реки в България
Янков Й., М. Живков, 1988. Съзряване на и рамерно полова структура на популациите на речна пъстърва в основните пъстървови реки на България. Хидробиология, 32, 62-84
Penцзак, Т., J. Jankov, T. Dikov, M. Zaelewski, 1985. Fish Production in the Mesta River, Rila Mountains, Samokov, Bulgaria. Fisheries Research, Elsevier Science Publ. B. V., Amsterdam, 3, 201-221
Последното удебелявам Елсевиер, защото публикация в Елсевиер е много престижна и гаранция за сериозно изследване. Има и доста много. Добре, е първо да се прочетат и после да се расъждава, като се базираме на факти.
Относно стокинг-фиша - това не е вярно! Ако популацията на американка, намаляваше тази на балканка. Нямаше всички да спират на Мелницата. Нима там не се ловят балканки! Даже често с много прилични размери. Другото доказателство са езерата. Много от тях нееднократно са зарибявани и с балканка, и със сивен, и с американка. Преобладавща е отново балканката! Американката се излавя винаги първа. Особено на нимфа е безкомромисна. Сивена, се губи в реките. Преди 5 години на Искър бяха пуснати доста сивенчета. Улових, само един. 2004 г. и следващи години, там си имаше доста балканки. Те намаляха, зарди корекциите на реката и основно тока. Примери има колкото искате. Дори на Панега визуално се различават няколко типа балканки. Алекс, вероятно не знае каква е историята на реката. Но там преди да направят бента за рибарника не е имало толкова пъстърви. Дори и след бената. Клена е бил супер много, както и главоча. Имало е мряна и др, видове. След бента започва да се зарибява перидично. Популацията на балаканката се увеличава драстично. Последните години, се уловиха доста риби. Те нали не падат от Луната! Има един ефект на закърняване на гена- или имбридинга. Не знам, какво точно е станало на Панега но увеличаването на популацията на балканка е факт. Както и силното намаляване на кефала с това. В естествознанието има едни сложни процеси- дет, който ги обясни, ще лови много, ама много риби. И ще му се кланят всички - О, майн Вожд! Щот са общовалидни - едно от сложните неща е да се обясни "диаграмата на зайците и лисиците". Това е една картика, дет, като се намалея зайците се увеличават лиците. Логично нали! Но картинката не показва само това!
В неделя се надявам да се видя със сръбски колега А. Панич и той да сподели опита в тази дейност. Само ня некви 100 км. от София. Тук, причините не са до стокинга! Къв стокинг, т-ва е менюинг. Причините са си в нас и не е нужно да четем UK новини, че да стигнем до някви титанични изводи!:D :D :D :D
Поздрави!

поддържането на естествената рибна популация е най-нормалния начин за опазване на една река, поне мен горните графики не ме учудват, само дето в наште условия поради ред причини няма как да стане (дори само заради размера и бройката риби които закона позволява да се прибират, дори без да взимаме предвид че на практика е много по-зле отколкото на хартия)...в крайна сметка мотивите на англичаните да си променят политиката в никой случай не са емоционални - просто въпрос на управление на риболовния бизнес...за добро или лошо у нас това не е бизнес и за съжаление при сегашните условия не мисля, че има река, където пъстъвовата популация може да се възпроизвежда до степен предлагаща що-годе прилични условия за риболов без да се пускат риби....за англичаните не знам дали са били толко на тъмно досега, та чак светлина в тунела, но знам че ние сме сме у съвсем друг тунел:oops:....

Здравей, Калине!
Напълно съм съгласен с всичко, което си написал! А тази извадка, показва колко сме далече все още от истината:
просто въпрос на управление на риболовния бизнес...за добро или лошо у нас това не е бизнес
Според мен - за лошо това не е бизнес у нас. Защото всеки би си пазил собствеността и хляба, който ще си изкарва със съвсем честен труд. От друга страна, обаче, има и друго нещо : ако дадат реките въобще някога на клубове, фирми, частни лица и т.н., то ние ще си го побългарим как си требва и пак ние /мухарите/ ще сме потърпевшите! Незнам, истината е някъде там, но няма кой да я види.

Хората отдавна са осъзнали, че хем правят пари, хем си опазват природата и рибните ресурси. И понеже това се превърна в бизнес с огромна конкуренция, "простите" англичани са се светнали, че няма нищо по-ценно и привличащо от докосването до дивата природа. На запад явно има отлив на клиенти, на които, съвсем нормално, не им се ловят бройлери, и затова хората предприемат необходимите стъпки. За съжаление обаче, докато оправляващите в БГ започнат да мислят в тази насока, сигурно вече ще бъде много късно за каквото и да било!

Поздрави!
"и съм му казал на Мънков ако го срещне оли да му каже че някакъв от българия е казал че ще го научи да лови с пупи по английските реки стига да ми плати престоя..." - А.В.

Здрасти Ради.
Списанието е Fly Fishing and Fly Tying от месец Септември.
Ако някой иска мога да я снимам статията и да я пусна?
Сега не случайно пуснах извадката за това как хората са възстановили популацията на майските мухи в реката си.
Едно франсе е измислило едни кутиики които са на рафтчета и в които се поставя оплоден хайвер.Тези кутии защитават хайвера и новоизлюпените рибки до момента в който те започват да плуват.Кутиите се поставят на определени места в реките и периодично се проверяват за мъртъв хайвер който се отстранява.С помоща на тях франсетата а в последствие и американците възстановяват популациите на пъстърви в реките които са били обезрибени.Предимствата на този начин на зарибяване както казват хората е,че пъстървите по добре се адаптират към средата ако хайвера все пак не е от местни пъстърви.

Поздрави.
The life is too short to fish a bad Fly!
http://www.youtube.com/watch?v=pAlk92Vey64" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.youtube.com/watch?v=20POiMArJKc" onclick="window.open(this.href);return false;