Re: Светлина в тунела

Разлиствах един флай фишерман от март 2008 - има много интересна статуя за развъдниковите / срещу местните риби. Хамериканците отдавна са установили че пуснатите риби вредят на местната кафява / балканка по тукашно./ Извода е - никакво зарибяване - само неубиване на закачените риби е единствен шанс за пъстървата. Цитирах англичаните че виждат светлина в тунел щото доскоро и при тях имаше една критична маса дето се радваха като четиригодишни на дрънкулка на фаната в реката развъдникова пъстърва и не отчитаха пораженията които нанасят развъдниковите риби върху дивите при общото им съжителство - критично намалява броя на дивите риби. Много пъти съм ги срещал и по нашите реки гламави прясно пуснати кафяви дето на ята се надпреварват коя първа да гепи муата, естествено тия риби не изтрайват много дълго време в реката, щото първи падат жертва на "спортисти " с въдици, но понеже ги напускват в големи количества все някоя оцелява и хибридизира вида като резултата е все по-калпав и неспособен да живее в диви условия. Във въпросната статуя американците коментират че от години зарибяването води до влошаване качествата и броя на дивата риба и колко фатални са последствията за рибите в реките след зарибяване.

Поздрав
Алекс

На мен Данчо ми е споделял, че в Австрия при допълнително зарибяване /ако е нужно/пускат малките рибки в по-малки реки, които се вливат в големите. Това се случва веднага след излюпване на хайвера и така тези рибки си растът в диви условия. След време когато достигнат определен размер ги вадят, забележете, с ток и след това ги пускат в голямата река. Естествено всичко се прави по строго определени схеми и никой не си и помисля да си прави каквито и да било експерименти!
"и съм му казал на Мънков ако го срещне оли да му каже че някакъв от българия е казал че ще го научи да лови с пупи по английските реки стига да ми плати престоя..." - А.В.

След години в България - при допълнително зарибяване /ако има с какво/пускат малките рибки в по-малки реки, които се вливат в големите. Това се случва веднага след излюпване на хайвера и така тези рибки си растът в диви условия. След време когато достигнат определен размер 10-15 см. ги вадят с червеи и мамарци на директен, ако нещо остане ги доизваждат забележете, с ток и след това ги пускат в тигана а случйно ако са повече във фризера или в буркани. Естествено всичко се прави по строго определени схеми и никой не си и помисля да си прави каквито и да било експерименти освен ako някой друг мухар между другото бодне някоя с кука без контра и я пусне в джоба на елека (както е модерно) или евентуално в реката.

Аз така го виждам тука :!: :!: :!:
Work is for people who don't know how to fish...

Здрасти, Дани!
Аз също съм на мнение, че тук такова нещо е ЪпсурТ да се случи :idea: Просто споделих част от полезните неща, които Данчо ми е разказвал. Само пропуснах да добавя, че тези рекички са абсолютно забранени за риболов :idea: Те се явяват един вид естествен развъдник. Хората това нещо го правят от години и нещата са изключително прости и ясни. Риболова в Австрия /Данчо може да каже много повече, дано да се включи/ никак не е лесен и е далеч от представите, че се ловят бройлери. Напротив, има много риби, но едрите екзамляри са си трудни "почти" колкото и в БГ. И са си го измислили орицата - има и американчици, та да може човек и да си вземе някоя риба ако му се хапва. Естествено - балканка и липан е абсолютно забранено да се взима. Както е и почти по цял свят.

Това е положенито, трябват ни яки закони и хора, които да ги прилагат, нищо повече :idea:
"и съм му казал на Мънков ако го срещне оли да му каже че някакъв от българия е казал че ще го научи да лови с пупи по английските реки стига да ми плати престоя..." - А.В.

Хубава е темата, с прекрасни идеи аз пък все си мисля за това което Док разказа за Босна. Жестоки Крумови закони трябват тука. Тресни му 4 цифрена сума в евро глоба, вкарай го и в затвора ефективно и тогава да видим как ще се развиват реките и пололацията на рибите в тях.
----------------------------------
Дани много хубаво си го описал. Само бих добавил тематично. Това което не може да се изяде да се замразява. И задължително с дати на улова върху пликовете да не се прецакаме като вадим дълбоко замразеното меню. А ако няма място във фризера да се раздава на роднини и комшии.
The grass was greener, The light was brighter, The taste was sweeter, The nights of wonder, With friends surrounded, The dawn mist glowing, The water flowing, The endless river. Forever and ever.

resident fish - риби, които живеят и се размножават в реката
hatcher fish - поколение от диви риби, които са отгледани в малки реки/ притоци на основната река/
stocking fish - риби, които са отгледани в рибарник и са пуснати в реката
Относно това, кое и как влияе има доста изследвания. Основно най-важните фактори се явяват не конкуренцията на различният произход на рибите, а колебания в температурата, наличие на храна и др.
Някои изследвания твърдят, че различните произходи имат дори различна миграция по реката. Така нищо чудно, някъде в даден момент да има hatcher, а на други места само resident. Миграцията се оказва доста важна и не проблем да се установи, че в една река в зависимост от сезона, нивото на водата, наличието на храна рибите се преместват .
Относно различното влияние и "хибридизацията", нещата не са много ясни . Панега е типичен пример, как могат да се уловят балканки с поне три вида окраски. От нюанс на основният цвят, до брои на точки и морфологични различия. Преди 1989 г. са правени презрибявания с балканка. Като пусканите риби са били не с хиляди, а със стотици до половин милион. Така, че ако е имало объркване на гените. То е свършило отдавна. Но Панега, доказва точно обратното, че различните по произход блканки не си пречат.
Наблюдавам няколко потока/ лаймстон дъно със снежен и дъждовен произход/ в Стара Планина периодично. Те са подходящи с това, че не са много на високо и има изобилие на храна в тях. Още през март в тях има доста ядене и водата не е ледена. Рибите нарастват с изкл. бързи темпове.
Изображение
Изображение
Изображение
В тях не знам да е имало някога "местни риби" от 50 г. назад. И да е имало - те са изловени вече. Ако няма периодични зарибявания, там ще останат само мухите. Като тази, която съм показал по-горе.
Ся за "лесните" и трудните риби е друга . Американката, дори в голямо количество в даден вир не е много лесна.
Флайко, е свидетел как на Панега си намерихме един разлив с около 10-на американки.
Взимаха без проблем на нимфа, както и на стример. Обаче на суха муха -бая тегава работа. Ако мухата не се движеше със същата скорост, като естественото насекомо никакви шансове. Сложиш ли друга муха- "брояха" космите по хакела едва ли не. Накрая им намерих цаката с едни микро-седжове с по два три косъма. И пак капризни.
Изображение
Изображение
Изображение
Така, 6-7 пъти рибите се улавяха и пускаха. До момента, когато "трапезните американки" отидоха на трапезата.
Но какво да правиш.
"Светлина в тунела" - тук основният проблем в темата са стотиците, недобросъвестни колеги, които хоядт с чували и кофички в които има гъсти американки по реките. Даже, се получиха оплаквания за заети 'парко" места от такива с чували и кофи. Всекидневно броят им расте експоненциялно. Ще ги познаете - носят чували, а в едната ръка кепче. Общо взето, ако набарате гъсти балканки - скубете яко. Щот така ще направите услуга на колегата след вас. Спестявате му едно чудене и тревога по малко. Какво е това? Хибрид или местна? Трябва да се спре достъпа на самоинциативните колеги или недомисленото държавно зарибяване, предизвикващо "Хибридизация" със заплашителни размери. Дори в един бъдещ проект с основна цел- намляване на тревогата по реката. Тя може да се раздели по зони. Зона зарибявана със стокинг и такава на UK- фенове. Или поне оценката на улова да друга. Примерно:
- Днес хванах една 45-ца.
-Това, нищо не е. Тази е хибрид. Имам 17-ка . Но ресидент!
- Айде бе......ама ресидент!
Та, такива неща.
Иначе "Светлина в тнела" има винаги след откриването на лампата и електричеството.
Ако се върнем 600 г. назад Бош го е обяснил.
Изображение
Поздрави!

От личен опит и това което съм видял или прочел за качествените пъстървови дестинации мисля има три важни неща за да има качество на риболова : 1/да не се убиват риби 2/да се лови с куки без контри или с добре изпилени контри и 3/да се опазва местната риба като не се привнася развъдникова. Местна риба означава риба родена в реката, но не kaто резидент фиш /пребиваваща / , а като native фиш на английски. Дивата риба също не значи още че е местна или родена в реката , може да е имплантант в реката и след като е пребивавала известно време в реката /станала е резидент фиш/, е подивяла - от този вид също трябва да се оттърваваме.Естесвеният подбор е най-доброто нещо освен за бедни на храна реки където е допустимо да се прибегне до имплантанти /нямам предвид женски гърди, а развъдникова риба :D /.

Да , по тукашно има армада не, ами легиони въдичарстващи дето им идва отвътре да опустошат реката без изобщо да се замислят. Е точно заради тях също не трябва да се зарибява - те като знаят че няма риба , няма зарибяване , бройката не може да покрие разходите оставят реката намира. Някои от най-добрите си излети с хубави риби съм правил точно по такива забравени реки , дето се е разчуло че няма отдавна зарибяване, рибите са изловени но не всички и остават накрая много много малко но също и добри риби оттървали кожата от пишман рибари и откровени мародери.

Поздрав
Алекс

Местна риба означава риба родена в реката, но не kaто резидент фиш /пребиваваща / , а като native фиш на английски. Дивата риба също не значи още че е местна или родена в реката , може да е имплантант в реката и след като е пребивавала известно време в реката /станала е резидент фиш/, е подивяла - от този вид също трябва да се оттърваваме.Естесвеният подбор е най-доброто нещо освен за бедни на храна реки където е допустимо да се прибегне до имплантанти /нямам предвид женски гърди, а развъдникова риба :D /.
Алекс, къде според теб има местни/100%/ риби в БГ?
Дори в Уикипедия, не са сигурни по върпоса. Ся, ти ако знаеш къде точно има опция да добавиш инфо.
http://en.wikipedia.org/wiki/Brown_trout
The species has been widely introduced for purposes of sport into North America, South America, Australia and New Zealand. Brown trout have had serious negative impacts on upland native fish species in some of the countries where they have been introduced, particularly Australia. Because of the trout's importance as a food and game fish, it has been artificially propagated and stocked in many places in its range, and fully natural populations (uncontaminated by allopatric genomes) probably exist only in isolated places, for example in Corsica or in high alpine valleys on the European mainland.
Това означава, че в Патагония трябва да ни изпратят без пари. Може да организират БГ чартъри от експерт мухари. Ще ги върнем направо преди 100 г. Когато са нямали и кафяви балканки. А сега некви по килограми.
Въпроса с откровените мародери е съвсем различен и това как и по колко трябва да се лови.
Бих добавил 4-та точка. Да не се гази във водата изобщо. Като от ТроутУнлимитед
http://www.tu.org/site/apps/nlnet/conte ... 1#red_gold
Така, че през забраната, който ходи да брои гамаруси по Панега . Да използва телескопичен кеп от брега. :D :D
Поздрави!

Тц, Иване. Проблемът с местната и развъдниковата риба не е в объркването на расите само по себе си. Генотипът на дивата риба е резултат от естествен подбор, който, както знаете, избира най-приспособените. При липса на такава селекция в развъдника процъфтяват съвсем други гени, притежателите на които може и да са едри и красиви риби, ама съвсем безпомощни в диви условия. Все едно тебе да те пуснат по бели гащи при мечките и вълците - всичките ти достойнства не струват пукната пара, ако не тичаш бързо. И тия гени се омешват с тия на дивата популация и я отслабват. А пуснатите развъдникови риби конкурират местните за храна и територия, дори и да не се размножават. Съответно дивата популация постепенно отслабва и може да изчезне. Да сте виждали наоколо диви крави? Питомните атрактивни ли са като обект за лов, според вас? Какво предпочитате? Според мен - дивото, все пак. Затова зарибяването трябвада се прави с мярка. И рибите, с които се зарибява, трябва да са максимално близки до дивите - примерно родителите са извадени с ток от река, в която не се зарибява и след това са върнати обратно.

Солидарен съм с мнението на колегатаTorsade .

Цитатът на уикпедиа се отнася за кафява пъстърва в северна америка където тя е имплантант, а не за европа където е местен вид /native/, а смисъла на тази тема е че не трябва да се зарибява там където естествения подбор ще свърши най-добра работа.

Безразборното газене не е препоръчително в края и началото на сезона.

Поздрав
Алекс