Re: Светлина в тунела

Данаиле,
никъде не твърдя, че трябва да се пускат "имплантанти"/ добър термин Алекс :D :D :D . Проблема е ако са четири на брой, тогава ръцете не стигат. :D :D :D /. Да ти кажа, че повечето да не кажа всички предпочитат да ходят за пъстърва. Без да питат каква е рибата. Предлагам да въведем норма за дива, импантирана и постимпланитрана/ преживяла малко в реката/. :D :D Доказателство за това, че ако се разбере, къде има зарибена река става колона. Всеки иска да хване риба и на Алекс, колкото и да му се вижда чудно това е факт. В крайна сметка, да спрем да подмятаме, ако искате. :D :D :D Ей на колко пръскачи има. Там никой не зарибява и отпадат тревогите с това кво е зарибено.
Проблема може да намери според мен решение, ако за вожд на ИАРА изберат Алекс. Като прогресивен и водещ риболовец със сериозна база данни по ихтиология и задълбочени анализи по европейска и американска кафява пъстърва ще оправи със сигурност нещата. Мога да му предложа и екип. Главен инспектор и друг, който да вади билиетите.
:D :D :D
Поздрави!

Не, даже аз да стана вожд в ИАРА няма да се оправят нещата. Честно казано нямам илюзии че могат да се оправят нещата в краткосрочен план. Бих избрал пред перспективта да има пълни реки с измислени развъдникови риби /което ще е вредно за местната риба/и кохорта рибарещи за тях , опцията на много много малко местни риби и малко мухарещи, щото червеите няма да си губят времето с нискорезултатни реки.

Поздрав
Алекс

Сега понеже от скоро я виждам тази рибка, коя от двете е имплантатнт или и двете:

Риба 1:
Изображение
Риба 2:
Изображение
Следя темата с интерес но за жалост съм гол и бос по въпроса и няма какво да добавя. Надявам се да има с какво да се ограмотя по въпроса. Иначе хубаво си думате, аз само да Ви подсетя. Около 5% от "имплантантите" ги изловиха с парташути, 40% влязоха в срекметата и едни 30% избиха с ток. От 1% до 5 % имаме изпапкани (кръговрат кво да го правиш) остават има нема 35 % имплантант. От тях половината са набодени, някои даже дали фира след това, тъй че няма място за безпокойство.
The grass was greener, The light was brighter, The taste was sweeter, The nights of wonder, With friends surrounded, The dawn mist glowing, The water flowing, The endless river. Forever and ever.

Хм, в иначе интересната дискусия виждам задявки от махленски тип :lol:
----------------------------
Напълно споделям становището на колегата Torsade (Данаил) за генотипния "брак" по отношение естествения подбор при рибарниковите риби. Същото го казва и Вулев, но подплатено с визията от различен европейски опит(поне се интересува и чете човека).Да, тази естествена схема наистина би работила перфектно у нас в реки опазени от вандалщината която сега се случва с тях. От друга страна нарастващия брой риболовци търсят повече хванати и по-големи риби (тук размерът има значение за личното его на самодоказващият се БГ мухар :lol: ).
Двата факта са противоположни и според мен трябва да има ограничени зони с пълна забрана за всякакъв риболов(тип резерват)където да се остави местната риба да се развива по природната воля.Те биха били като източник на генетичен материал за рибарниците. В другите реки нека се зарибява за да има риба и за спорта. Различно е примерно в петстотин метра от една река да хванеш една или десет риби нали.
Като виждам какво се случва в държавата ни обаче едва ли проблемите на балканката биха станали приоритет... На приказки капацитети дал господ, но това професионален подход, законови инициативи и т.н засега са химери.
Остават риболовните воаяжи на запад от нас където явно нациите са по-умни и действени от нашата.
memento mori ...
--------------------------------
Изображение
Изображение

Драго, тази първата пъстръвка има много по- изразени морфологични белези. Тя е като тинейджър, който заради бързо развиващата се костна структура изглежда по-кльощав. Има потенциал да стане голяма крокодилеста балканка. Втората рибка повече ми прилича на зарибявана от рибарник заради тъпата муцунка и по-шишкавата форма на тялото, но това са си мои субективни впечетления.

За господата, които се интересуват от генно инжинерство и нативна балканка. Един приятел улови ето това/ става дума за мренската зона. Какъв ли е хибрида? :D :D :D /:
Изображение
Вече, се досещате, че ства дума за мРЕна+ Балканка. Нали знаете в онази песен: Чуй, как тече реката и пъстървата как кълве...... :D :D :D
Изображение
Елечето е Фишпонд. :D :D :D
Изображение
:D :D :D :D :D :D
А за този хибрид има и световен рекорд. Не е много голям. :D :D :D :D
Изображение
М-ду другото, последната риба я има и в БГ. Вероятността да я уловите обаче, е 1/100000. Така, че пресметнете колко "хибрида" се падат на 1000 риби. Който се интересувал от този хибрид, знае, че е ялов.
Поздрави!

Тва требе да е Алекс Иванович с мрена с червени точки от неретва :P Кани ме да ида с него един уикенд през юли но не сколасах.

Драго , склонен съм да мисля че 1/ е имплантант а 2/ може би местна, във всеки случай установил съм че тип две е много много по-борбена и жизнена когато я набода. Имам две-три между 35-40см на снимки, едната я вадих пред Ники от Никулден /направил ми е страхотна снимка/ и той знае на каква борба е способен тоя вид.

Поздрав
Алекс

Втората рибка наистена бе по борбена но и е 5 см по голяма, а и се хвана на суха муха което допълни емоцията. Иначе за нея основно ми е питането. Хваната е на "керемидите" под "мелницата" май месец тази година.

Едит: И тя най -вероятно вече е изядена, тъй като повече не се вястна на това място както още няколк нейни посестрими.
The grass was greener, The light was brighter, The taste was sweeter, The nights of wonder, With friends surrounded, The dawn mist glowing, The water flowing, The endless river. Forever and ever.

http://www.balkan-trout.com/studied_tax ... eretva.htm
Поздрави!
Драго, виж на Лъчо галерията в Акулата за Панега.
Ще намериш поне 4 различни десена.
http://gallery.akulata.com/album96
Има риби, които морфологично се различават.
Е сега, ако ми изкарате и теория: Кои риби как се дърпат? Остава да минете само да си вземете дипломите от БФ на СУ. :D :D :D