Re: Зарибяване с липан * 2015

Що е тоя спор след като ИАРА зарибяват със сивен и американки реки и езера,в които е имало винаги само балканка?!? :???: Явно не ходите на риба достатъчно.А аз не съм ходил от петък,но следя нивото на реките и само да спре потопа,скачам в ботушите и ...Го фишинг! ;)
Веско

Точно в целта, абсолютно съм съгласен.
Изображение
memento mori ...
--------------------------------
Изображение
Изображение

Бях решил твърдо повече да не пиша тук, защото съм убеден, че няма смисъл. Никой няма да убеди никого. Но по едно време се сетих, че може би не всички четящи този форум са на страната на каузата на липана у нас/особено в защитени зони със защитени видове риби/. А може би някои все още се чудят. Този последен пост е за тях.

Първо да се опитам да помогна на каузата. Ето какво мисли държавата в лицето на ИАРА:

http://iara.government.bg/wp-content/up ... ppurrr.doc" onclick="window.open(this.href);return false;

Най-важното е на стр.20
С цел намаляване на риболовната преса върху естествените популации в
пъстървовите и пъстървово-мряновите зони на реките е допустимо и зарибяването
с други видове като сивен, дъгова пъстърва, липан и др. като стриктно се спазват
разпоредбите на Закона за биологичното разнообразие и Закона за защитените
територии.

Документът е с изтекъл срок, обаче няма нов, който да го замести. Аз не съм съгласен, че ще намали риболовната преса, но така твърди ИАРА - допустимо е при условията на ЗБР и ЗЗТ. Точно така ще отговорят, ако ги питате.
Забележете, че въобще не става дума дали изброените видове са местни или реинтродуцирани или каквито там още бяха. Казано е съвсем ясно - за липан се спазва това и това.

Положителна научна експертиза ще си изкарате без проблем, стига да си платите достатъчно за удоволствието на подходящите хора.
Националният Съвет за Биологично Разнообразие, поне на теория, може и да даде разрешение, но в зони от Натура по директивата за опазване на хабитати, със защитени видове риби, е много малко вероятно. В него участват и хора, които доста разбират.

Що се отнася до уцелването право в десетката, че ИАРА били пускали сивени - що за новина е това?
Държавата не спазвала собствените си закони? То да беше само проблемът с рибите.
Точно затова не я харесвам . Страната харесвам много, държавата - не.
Точно затова и вие, и аз, а и много други, непрекъснато я критикуваме.
Не си спазва законите и това си е!
Обаче като я критикуваме - няма да помогнем, като не ги спазваме и ние, когато не са ни удобни.
По този повод - ето един цитат, който на повечето участници в тази тема вероятно им е познат:

Чл.8. Основен предмет на дейност
.............
„Популяризиране на българското законодателство за рибарство и аквакултури”;

Голямо популяризиране пада, няма що.

За пускането на сивени и хамериканки - и аз съм чувал за сивени пускани от ИАРА отдавна, т.е. - преди промяната на чл.67 от ЗБР, но не изключвам възможността и сега някое регионално звено да пуска. Въобще няма да се учудя. Те разрешават и пускането на хамериканки - за състезания, например, та какво остава за другото.
Но в момента ги пускат за да ги ядат - основно някои горски стопанства и НЛРС-СЛРБ.

Сега нещо много по-важно - въпросът за общите цели и сътрудничеството за постигането им, понеже един от участниците го повдигна.
Общите цели вече частично са постигнати. Най-важните бяха:
1. Разрешаване на риболов на пъстървите през седмицата /с добавката от нас за пускането им в делничен ден/
2. Въвеждане на режим за пускане в някои реки. В последната редакция на забраната реките тази година са 25. Въпреки съпротивата на някои местни риболовни сдружения и на някои регионални звена на ИАРА и ИАГ. Обаче една-две реки отпаднаха от раздел ІІ. Казвам го - за да знаете, че има съпротива. И да не си мислите, че се случва заради вас или заради нас, само защото много силно го искаме. Случва се по други причини. Предстои да видим какво ще кажат МОСВ.
3. Намаляване на допустимата бройка за прибиране в празничен ден /ще бъде намалена на 4, когато се променя закона, което нещо замря и не е актуално в момента/. Искахме три - те кандисаха на четири.

Ще добавя отделно още една цел - борбата с ВЕЦ-ове, замърсители и други такива. Мислех, че е обща, обаче нещо не е. Досега единствено сме получили едни снимки от д-р Мишо за един ВЕЦ и нищо повече.

Що се отнася до останалото - платени реки и забрана на риболова на стръв, както и пускане на чужди видове риби - те никога няма да бъдат обща цел. Напротив - само ще ни разделят. Честно казано - ако само ловящите на стръв се обединят - ще вземат да забранят мухарството, вместо обратното. Те на някои места са си доста обединени - например Благоевград, Смолян, Девинско и др.. Идете там и им забранете да ловят на стръв, или ги накарайте да ви плащат, за да ходят на някоя от техните реки, да видим как ще стане.. Ще ви отнесат, без да ви усетят.
Между другото - ако те решат, е доста вероятно да вземат някоя река, но ще пускат рибите за ядене, а ние ще трябва да им плащаме.

Накрая - най-важното.
Ефектите от това зарибяване вече ги коментирахме. Може и да не съм прав. Преценете ги добре, защото поемате много сериозен риск. Да не се превърнете в тия, на които само месарите ръкопляскат и чакат всяко следващо зарибяване, за да тъпчат фризерите, както например става след състезанията - все още, но не задълго.
С други думи - ако аз трябваше да направя такова нещо - то тогава първо щях да питам официално да ми разрешат, за да спазя закона. Второ - предварително щях да съм уредил тези риби също да влезат в режим на пускане. Мисля обаче, че първото е много трудно, а второто - невъзможно.
Алтернативно - щях да съм взел някоя река за „управление на рибните ресурси” и да си правя с нея каквото си искам. Една от причините и това да не се случва е точно описана в тази тема.
Поемате риск, защото работата се подобрява. Бавно и несигурно, но се подобрява. Както вече казах - в условия на много силна съпротива. Дори не знаете за какво става дума, понеже предлагате някоя река и само се подписвате на финалния документ с предложения за забраната, след като нещата са уредени. А разправиите започват едва след това. Мисля, че Рилска беше грешка миналата година, както и Искъра под язовира и Черни Искър - тая година. Не знам, а и няма никакво значение кой ги е предложил. Защото ще се увеличи съпротивата и ще вземат да се обединят, но кой ли ме пита.

Погледнете само забраната за София - колко изцяло забранени реки бяха миналата и колко - тая година, ако не ми вярвате. Въпреки че възразихме.

Както и да е - ние си знаем, че ще ги пуснете. От самото начало на темата. Предстои да видим какво ще се случи после. Ако нещо се провали - само една малка част имат алтернатива.
Поздрави

Мани ще изместят попчето от хабитата му в Созопол и децата нема да има какво да ловят (и аз да пража) - тоест ще ловят фугу :D

- туй да не е блоуфиш :D
The grass was greener, The light was brighter, The taste was sweeter, The nights of wonder, With friends surrounded, The dawn mist glowing, The water flowing, The endless river. Forever and ever.

Мани ще изместят попчето от хабитата му в Созопол и децата нема да има какво да ловят (и аз да пража)
Ще кацнеш накрая при мен да ви водя за лихнуси...
;) :D
Ма да знаеш - не съм гид! Умея само да наливам и да режа мръвки.
:D

ПС Кандиру да няма... че ми е спукан гащеризона. Ма догодина - живот и здраве - може и нов.

Димо, ходил ли си на преглед скоро? Като кажеш, че няма да пишеш ами не пиши! Ако опорната ти точка е : Покрай сухото ще изгори и мокрото. Ок! Имаш си мнение. Всеки го има. Само че твърде голяма душевна изпръдня е да обявиш, че вече не уважаваш колегите от БФЦ, щото искали да зарибяват с липан, а Бай Димо, онзи чутовен герой няма да си купува повече барблес куки. Ебаси демократичния пич си! Само за това, че някой има различно мнение от твоето. Малко и на ментор го играеш. Май станахте в повече! Направете си клуб Trout Deviation)))))) Обичал си пъстървите, е тука, смяташ ли че си говорим за новогодишни баници? Ясно, твоята любов е по-голяма, а тук ловящите на муха са от мейнстрийма. Забележително е, че прокарваш и некви социални елементи в темата. Като си толкова социален - Вярно ли, че ще се напъваш да се забранява риболова с муха. На коя орбитала живееш??? Твърде абсурдни са ти и внушенията Драго си бил свършил работата! Леле! Коя работа и кому?? Били ти трили регистарацията - е нали пишеш. Дар словото ли ти взеха?

Само за протокола относно регистрацията на Димо, да няма спекулации:
Здравейте отново.
Гледам, че не са ми изтрили регистрацията, което може би е добре.
като преди близо два месеца е заявено това :
Здравейте.
Нов съм във форума и се регистрирах - само за този единствен пост, и само защото считам, че ......................
P.S.
Ще помоля администраторите да ми изтрият регистрацията, за да не ме обхване някой ден Харата както трябва.
================================================================

И да ви кажа, уважаеми колеги, как старите хора казват, че е имало крави, които давали страшно много мляко, но накрая винаги ритали кофата..
memento mori ...
--------------------------------
Изображение
Изображение

Само да вметна, че линка към ИАРА който последно е публикуван е някакво тип пионерско поръчение по което ИАРА смятат да работят, но не е закон, не е задължително да се спазва, а просто са тип "Опорни точки". Което не пречи да се надънят здраво с липан всички реки, ако трябва даже ИАРА да ходят да захранват популацията дорде дръпне 22 санта, пък после нека ми взима фазанова нимфичка на 100 км от София.
The grass was greener, The light was brighter, The taste was sweeter, The nights of wonder, With friends surrounded, The dawn mist glowing, The water flowing, The endless river. Forever and ever.

Чудесна тема... как е възможно за всяка тенджера да има похлупак и как така все кривия се намества първи :D
А нешо по темата с липана имаш ли да кажеш?