Риболов при маловодие.

В събота с Ники Енчев посетихме една популярна пъстървова река. От снимките който е ходил на нея ще я познае, не е тайна но умишлено не споменавам името и. И така потеглихме прилично рано от София като в първите минути на пътуването опредилихме и дестинацията. Очаквахме ниска вода и така и се оказа. Аз трябваше да тествам нов шнур - BFC 3 клас FW (на Sage TXL 3710-3) от който останах много доволен. Започнах риболова на мокра муха но бързо минах на суха. Водата беше изключително ниска и риболова на нимфа изглеждаше невъзможен. Не след дълго се разписах с първата риба - балканка около нормата - но не баш :) Рибата взе роял кочман (от темата Подготовка за сезона 2015). Подаването бе да дестинация около 15 метра ъпстрийм (все пак тествах нов чнур), рибата бе засечена, извадена и релийзната. След малко и Ники се отчете с хубава балканка уловена на нимфа.
Изображение
Изображение
Изображение
Тъй като водата бе много ниска, рибите се криеха около камъните там където имаше малко повечко вода. Аз продължих да ръкомахам безуспешно на суха муха докато Ники реализира и втора риба. Решихме да се върнем в обратната посока като междувременно и аз превързах на нимфа тъй като половината ми лидер остана в клоните на едно дърво и превръзвах и удължавах лидера с възел blood knot (това което най го мразя). В този момен забелязах, че всички камъни имаха около по 3-4 пръста мокра следа - реката спадаше драстично (нищо, че на снимките по горе се вижда че е 5 пръста водата) , на места видях и локви по брега където сутринта вероятно е имало вода. Явно от веца се играеха със шалтера като малку дети с чурката си. Не след дълго усетих добър удар по нимфата, но не можах да засека тъй като извозвах на ветрило. Така и тази риба повече не се обади. На ололо 10 метра от нея, на 40 сантиметра вода успях да закарафича втората за деня риба - красива балканчица пак около нормата ама не баш. Нимфата за протокола беше - 18-ка фазан, черна глава и дискотечно ориндж за шалче. Изтръсках рибата от куката без да я вадя от водата и продължих. Веднага на следващия камък закачих следващата риба, която поведох но се откачи - пак около нормата. Поразходхме се още малко, жегата започна да ни мори , а глада още повече и взехмо капиталното решение да се позиционираме в някоя селска кръчма. Хапнахме доволно, чак преядохме (или поне аз). Следобеда атакувахме реката отново но аз вече бях умерен и преял което ме извади от кондиция и не можах да влезна в правилния ритъм. Реката като че ли бе вдигнала малко ниво но нямаше как да рзберем тъй като бяхме на друг участък. Ники успя да прелъже още три риби на суха муха - естествено кочман.
Изображение
Изображение
Аз редувах различни мухи тип парашут, вдигах много дребосък но до улов на съществена риба не се стигна. Накрая вдигнах една мерна риба до един камък, но за жалост рибата стигна до мухата и се върна в укритието си без да атакува.

Като цяло го смятам за успешен риболов в предвид тежките обстоятелства като жега, маловодие, ВЕЦ и комари и мушици които ми взлизах чак в очите, но все пак си беше трудна работа. Повечето риби бяха буквално изчоплени от трудни места. Тествах шнура на нимфа и суха муха и пак да си кажа - много съм доволен от поведението му. И Ники има снимки, като ми ги прати ще ги добавя в темата :D
The grass was greener, The light was brighter, The taste was sweeter, The nights of wonder, With friends surrounded, The dawn mist glowing, The water flowing, The endless river. Forever and ever.

Re: Риболов при маловодие.

Ето снимки и от апарата на Ники.

Реката
Изображение
Изображение
първата уловена риба за деня.
Изображение
първата риба на Ники
Изображение
изядоха ни комари въпреки че бях се мазал, та в жегата трябваше да се увивам с бъф
Изображение
втората изчоплена риба на нимфа - рибите седяха до камъните под брега
Изображение
Ето снимка да добиете представа на нивото в реката
Изображение
още една уловена от Ники рибка
Изображение
Поздрави и дано се пооправят малко сега след дъждовете реките.
The grass was greener, The light was brighter, The taste was sweeter, The nights of wonder, With friends surrounded, The dawn mist glowing, The water flowing, The endless river. Forever and ever.

еми обичайно си е нивото за тва време на годината, виж тва с вец-а си е лайняна работа по сяко време :(
Рибите са си активни и при ниска вода, даже си има и предимства - поне половината малоумници с телескопите са си били шута щот си мислят че рибите са свършили :D :D :D
Ниската вода си иска подход ма тва е ясно :D
п.п.
Драго що се мачиш с тоя блъд нот, двоен овърханд върши същата работа (за толко години веднъж не ми е изпуснал)

Мерси Калине, ще го тествам овърхенда. Иначе тези с телескопчета си ги имаше - сутринта мобилна група дойде от посоката по която тръгнахме втория път (но баш по техните стъпки хванах риба и изтървах две), а вечерта бяха окупирали по дълбоките вирове с плувки и дънни :)

Боже, боже - виждали сте вие маловодие... :D Супер репорт - мерси, драги Драго!
"Пуста чешка книга, що светли умове обърка и бастиса" :D
Регионален Бог FOREVER
Мухарски клуб "Джизъс"
Един призрак броди из българското мухарство - призракът на рилийза...
Първи и най-добър мухар в Габровска селищна система

що бе Ице, у централния парк съвсем ли спреха водата :D тука при нас маловодие казваме кога памперсите в реката са наполовина сухи и стърчат отгоре, а сега си е баш така :(
ама поне ясно че зад секи памперс има риба та лесно ги намираме :D :D

Църцори като патоки, а на места имам чувство, че са я спрели въобще. Но направих някой естетски риболов на дребни прашутчета - трябва да пусна някое кадро, нали това е смисъла на форума,,,
"Пуста чешка книга, що светли умове обърка и бастиса" :D
Регионален Бог FOREVER
Мухарски клуб "Джизъс"
Един призрак броди из българското мухарство - призракът на рилийза...
Първи и най-добър мухар в Габровска селищна система