Моята пъстървова 2018-та

Изображение
Здравейте,
Малко късно, но поне в календарната година, успях да намеря време и да направя обобщението на изминалия пъстървов сезон. Хубаво е човек да си прави равносметка поне веднъж годишно и да си извади списък с нещата които не са се получили добре, за да има над какво да работи. Съответно да си постави цели за следващата година и да види какво е станало с миналогодишните.

Откриването на сезона винаги оставя по-дълбока следа в съзнанието, може би защото е толкова желано през дългата зима. Този сезон реших да избегна стандартната навалица по топлите ни карстови реки, затова се насочих към пустия и студен фрий стоун. Изобщо не съжалявам за това си решение, за около 5-6 часа видяхме не повече от трима риболовци. Намирането на рибите беше изключително трудно, а те от своя страна доста капризни и на дълбоко, търсещи дребни мушици. Още помня как започна всичко, с въпроса "И там ли нищо?", а отговора за разлика от предишните 4ч. ходене беше - "Само 1 почукване". Това ми беше достатъчно да се върна и да упорствам. Рибите още бяха групирани на едно място и започна предаването гол след гол. Рибите ми се сториха доста борбени за тези ледени води.
След като дадеш старта всичко започва да се случва по-спокойно и според реда на нещата. Възползвах се от всяка отдала се възможност за риболов и за щастие капото само се прокрадваше тук-там без да се натрапва. Обиколки по реки и езера до колкото позволяваше времето. Бих казал, че нормално за нашия климатичен пояс протекоха и зимата и пролетта, лятото изненадващо беше много дъждовно, след това пък настана една суша, която продължи чак до късна есен.
Малко по малко се изнизваха дните, излетите с приятели по познати и непознати места започнаха да се редуват със състезанията и така неусетно дойде края на сезона. Закриването не ми е оставило толкова спомени колкото откриването. Една от причините сигурно е, че имах възможността да го разсроча в няколко последователни дни и спомените са се поомешали. Другата е, че трябваше да се лови колкото може повече, защото идваше дългата зима.
Във вихрушката от спомени, снимки и емоции се открояват няколко по-интересни момента:

Веднъж си бях забравил, въдицата, друг път обувките, трети - дъждобрана и тн. Понякога успявах да излезна от ситуацията (къде благодарение на приятел, къде на късмета), друг път - не.

С рибите беше горе-долу същото - веднъж има, друг път няма, а трети - ти късат нервите. Определено и тази година не успях да хвана митичната или поне да надградя в размера на предишната.

Броя на извадените риби над 40см. не беше повече от миналата година и се събират на пръстите на едната ръка. За щастие (или пък не) откачените и скъсали с предполагаем размер около споменатия са в същия порядък.

Хванах първата си дива риба на стример. В друг ден хванах още една!

По трудния начин се научих, да проверявам по-често възлите по линията. Знаем, че мухите който са във водата имат по-голям шанс да хванат от колкото тези в кутията. Времето което "губите" в проверка на възела и като цяло на линията преди и по време на риболова отплаща многократно при извадена риба за сметка на късане (обикновено от митичната)!

Плувах в реката с пълно бойно снаражение (естествено не по мое желание). Освен, че беше студено и мокро си беше и опасно.

Спасих от изяждане няколко рибки (или поне го отложих във времето). Понякога и добрия тон помага на каузата.

Почти напълних гащеризона (не с вода :D) след падането в непосредствена близост на една гръмотевица. От тогава не се подигравам на Къната, че захвърля въдицата и при най-малката светкавичка!

Срещите с различни животни винаги са изпълвали със смисъл и най-тегавите риболовни дни. Най-запомнящата се тази година беше срещата с една видра, която наблюдавах в продължение на 10мин., а през цялото време тя не ме беше забелязала и ловуваше усърдно на не повече от 5 метра от мен. В един момент беше толкова близо, че можех да я гребна с кепа. Естествено не бих направил такава глупост, просто си извадих телефона и направих кратък клип.

Равносметката показва, спад във времето отделено в риболова на суха муха което не е добре. Това остава номер едно в списъка за поправки следващата година! Сега докато избирам кадри и си припомням хубавите моменти, осъзнавам, че съм бил още по-пестелив от към запечатване на емоциите в снимки. Две неща за които явно се сещам само докато пиша...
Все пак поглеждайки ретроспективно във времето, мога да кажа, че изпращам една добра година в риболовен план. Надявам се следващата да ми донесе повече, а и на всички вас!

Да започнем снимките с малко мушички:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

И сега по-същественото :wink:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение